زبان مادری را...

-مامان این شیرینیها خیلی توشون چاق (چربی) داره.healthy نیست
-نه پسرم اینها fatنیست، شربت قنده.
-با چی اینها رو bakeکردی؟
-rice flour و آرد نخودچی
-نخود چی چیه؟
-یک جور pea که fry شده
(پسر من با لبخند پیروزمندانه میپره وسط که :من میدونم نخودچی چیه )
- خوب برای تو ( با دهن کجی )( منظورش اینه که: خوش بحالت:good for u)
من تحت تاثیر سخنرانی دیروز در مورد آشفتگی زبان نسل دوم، درحالیکه 24 ساعت تمومه مشغوله پاسداری از زبان فارسی هستم و مواظبم که که یک کلمه انگلیسی هم بلغور نکنم ، در پاسداری زبان مادری میگم:
- فلور جون ، چرا با پسرت فینگلیسی حرف میزنی ؟خوب یا فارسی بگو یا انگلیسی
فلور: خوب اگر فارسیشو بگم آخه نمی فهمه
- مامان همیشه فکر کردی که من نمی فهمم. اگر ا زاول برام فارسی میگفتی الان میفهمیدم.
.. .
it is all your fault

وقتی به این فکر میکنم که من تنها منبع زبان آموزی، گنجینه لغوی، و پل ارتباطی پسرم با تمام هویت ملی
و تاریخ پشت سرم هستم،از سنگینی این بار پشتم میلرزه و دلم برای غربت هردومون میسوزه....

/ 17 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صحرا

موفق باشی مادر عزيز

رها

امروز هم کار دیگه ای بهم پیشنهاد شده. نمیدونم چیکار کنم! دومی یکنواختیش کمتره اما ساعتش بیشتر و محیطش بهتر. امیدوارم تصمیم درستی بگیرم. روی گل پسرت رو از طرف من ببوس

عادله

آخی . چه وظيفه سنگينی می فهممت

اوليس

اخی نازی چه ديالوگ باحالی بود..! بعد فکرش رو بکن اين سر دنيا همچين ديالوگی هم بين ما و بچه هامون شکل می گيره يه چی تو همين مايه ها اما با هدف عکس اين .. يعنی تقويت زبان انگليسی!!!!!!!

ماهان

ولی تمام تلاشتو بکن. نه فقط زبان فارسی که اگه تونستی ادبيات فارسی را هم بهش ياد بده. اين باعث می شه احساس غرور بکنه. در مورد پريدن وسط دريا هم فقط يک تصميم می خواد. تنهايی سخته خيلی هم سخته ولی از الکی پر کردن دور رو برت راحت تره.

ترانه

مرسی از اینکه بهم سر زدی.پسر من فارسی رو خیلی خوب حرف میزنه ولی متاسفانه خوندن و نوشتنش خیلی ابتداییه..جا لبه که خیلی هم روی این تعصب دراه که انگلیسی رو قاطی فارسی نکنه. اون دیالوگ که نوشتم در واقع مربوط به دوستم بود با پسرش که نمونه ای هست از حرف زدن بچه های نسل دوم. در مورد تنهایی....آره سخته.بعضی وقتها واقعا دلم میخواد یکی بغلم کنه، نوازشم کنه ، ولی خوب فعلا اینطوریه دیگه..

ژاندارک

ترانه ی عزيز سلام. بعد از کامنتی که برام گذاشتين تلاش کردم وبلاگتونو باز کنم که مدام پيام حذف وبلاگ می اومد! خوشحالم امشب بالاخره موفق شدم وبلاگتونو ببينم. -------------------- غربت؟! اصل اينه که همه مون به اين غربت برسيم! دور از وطن زودتر غريبه می شیم و سريعتر خودمونو پيدا می کنيم. به نظرم هجرت يه کاتاليزوره واسه خوديابی ....

اوليس

ناز نفست! ترانه خانوم اين رييس ما تمام اون امتيازات رو داره!

آيدين

آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است یا رب این تاثیر دولت در کدامین کوکب است تا به گیسوی تو دست ناسزایان کم رسد هر دلی از حلقه ای در ذکر یا رب یا رب است کشته چاه زنخدان توام کز هر طرف صد هزارش گردن جان زیر طوق غبغب است ......................................................... التماس دعا دارم

amir.m.s

ترانه ی عزيز تازه شالوده ی اخلاقی ؛ فرهنگی و تربيتی هر کودکی ابتدا در خانواده شکل می گيره که سه بسزايی از ساختن يک بنيان استوار به عهد هی مادر خانواده است . و اگه ريز تر نگاه کنم محدوده ی مسئوليتها فراتر ميره و ما از پشت می خوريم زمين . مرسی که سر زدی .